1. قدر شناس باشید:

بیشتر آقایان وخانم ها به علت مشغله کاری فراوانی که دارند از ابراز محبت و قدردانی از همسرشان غافل می‌شوند. چنانچه احساس کنیم همسرمان به تلاش های ما توجهی ندارد، یا حتی بدتر، فقط ما را به علت کارهایی که انجام نداده‌ایم، سرزنش می‌کند، علاقه‌مان را به انجام آن کارهایی که روابطمان را شکوفا می‌کند، از دست خواهیم داد و دلخور و تحریک پذیر می‌شویم. درنهایت هم این احساس به ما دست می‌دهد که قدرمان را نمی‌دانند. یکی از شایع ترین مشکلات در ازدواج، ندانستن قدر همسر و کاهش حساسیت به نیازهای او در طول زمان است. بدون این‌ها فرد شروع به احساس تنها بودن، نادیده گرفته شدن و قدرنشناسی می‌کند.

راه حل این مشکل:

راه ‌حل این مشکل چندان سخت نیست. با دادن یک هدیه یا یک تشکر ساده سپاسگزاریتان را نسبت به همسرتان نشان دهید. برای بهبود رابطه‌تان وقت بگذارید، به عنوان نمونه قراری برای رفتن به یک رستوران بگذارید. ممکن است آنقدر نسبت به همسرتان دلخور و خشمگین باشید که سپاسگزاری او برایتان مشکل باشد. حتی اگر این چنین است توصیه این است که سپاسگزاری‌تان را انجام دهید. هر بار با انجام این کار دیوار دلخوری و خشم اندکی پایین می‌آید. همچنین با به یاد آوردن چیزهایی در همسرتان که زمانی دوست داشتید و گفتن آن‌ها به او و چیزهایی در رفتار او که شما را آزار می‌دهد در یک زمان آرام، صمیمیت خودتان را با همسرتان بیشتر کنید.

 

2.   رفتار سلطه جویانه

شکایت از مردسالاری یا زن سالاری در برخی خانواده‌ها وجود دارد. (یک بررسی  علمی میزان آن را ۴۰ درصد نشان داده است). معمولا از اینکه به ما بگویند چه کاری باید انجام دهیم، خوشمان نمی‌آید. در این مورد هم ممکن است مشکل اصلی رفتار همسرتان نباشد، بلکه برچسبی است که شما به آن می‌زنید. شاید همان رفتاری که یک فرد آن را به عنوان زیر سلطه بودن تفسیر می‌کند، برای فردی دیگر به معنای عشق و مراقبت باشد. هنر شما این است که حتی هنگامی که طرف مقابل با شما همکاری نمی‌کند، او را قانع کنید با شما رابطه دوستانه برقرار کند.

راه حل این مشکل

برای اینکه رابطه تان با همسرتان بهبود یابد، بهترین راه این است که فرض را بر آن بگذارید که او در انجام کارهایش حسن نیت دارد. به جای اینکه از اول رفتارهای همسرتان را سلطه گرانه بدانید، از خودتان سوال کنید چه عواملی انگیزه این رفتارها شده است. مثلاً اگر همسرتان مخالف بیرون رفتن شما با دوستانتان است، ممکن است علت این مخالفت سلطه گری اش نباشد و صرفا انگیزه این رفتار ترسش از تنها ماندن و طردشدن یا تمایل شدیدش به محافظت از شما باشد. به جز نسبت دادن نیت خیر به رفتارهای همسرتان از خودتان بپرسید او چه نیازهایی داشته است که شما برآورده نکرده اید.

 

3. اهمیت ندادن به حرف طرف مقابل

هرکسی می‌خواهد حرف هایش شنیده شود اما همسران در ازدواج های دچار تنش اغلب به نحوی درست و موثر به یکدیگر گوش فرا نمی‌دهند. هنگامی که درست به حرف های یکدیگر گوش نمی‌دهیم، با شنیدن یک کلمه تحریک می‌شویم و از ادامه بحث سرباز می‌زنیم. هنگامی که شخصی حرفش شنیده نمی‌شود احساس می‌کند در مورد خصوصی‌ترین بخش‌های خودش با دیگری سهیم نمی‌شود، زیرا نمی‌خواهد در معرض آسیب قرار گیرد. اما هنگامی آن‌ها حس کنند که حرف های‌شان شنیده می‌شود، مکالمه عمیق تر می‌شود.

راه حل این مشکل

با همسرتان به توافق برسید تا در نوبت های ۳ تا ۵ دقیقه ای بدون قطع حرف‌دیگری به سخنان او گوش کنید. هنگامی که شروع به شنیدن می‌کنید، دیدگاه جدیدی از همسرتان به دست می‌آورید.

 4.مقصر دانستن یکدیگر

در اوایل ازدواج که افراد درگیر مشاجره بابت تفاوت ها و اختلاف سلیقه ها هستند و دلخوری های متعددی را تجربه می‌کنند، اغلب به جای اینکه مسئولیت رفتارهای اشتباهشان را قبول کنند، همسرشان را مقصر می‌دادند. اما مقصر دانستن طرف مقابل مشکلی را حل نمی‌کند با این کار تنها اختلافات بالا می‌گیرد.

راه حل این مشکل

سعی کنید موضوع های اساسی را که واقعا بر سر آن نزاع دارید پیدا کنید. به عنوان نمونه آیا احساس می‌کنید حرف های شما شنیده نمی‌شود و مورد عشق و احترام همسرتان قرار ندارید. اگر در یافتن این موضوعات اصلی مورد اختلاف دچار مشکل هستید، از خودتان سوال کنید این اختلاف چه چیز و چه کسانی را به یادتان می آورد؟ ( پیدا کردن ریشه اصلی مشکل)  هنگامی که متوجه شدید چه چیزی عامل این اختلاف است، می‌توانید الگوهای فکری و رفتاری‌تان را تغییر دهید.

 

 5. اختلاف های شخصیتی و یا فرهنگی

یکی از دلایل دلخوری، تفاوت شخصیت و اختلاف طبقات فرهنگی است. ممکن است شما از خصوصیتی در همسرتان شکایت داشته باشید که همسرتان هم از وجود خصوصیت متضاد آن در شما ناراحت باشد. برای مثال ممکن است از اینکه همسرتان زیادی اجتماعی است ناراحت باشید، اما همسرتان هم از اینکه شما زیادی منزوی هستید، دلخور باشد.

راه حل این مشکل

کافی است که تفاوت های شخصیتی میان خودتان و همسرتان را درک کنید تا از بسیاری از این دلخوری های جلوگیری شود و در این صورت قبول خواهید کرد که تفاوت با یکدیگر چیز بدی نیست و امری اجتناب ناپذیر است. ما در بسیاری از اوقات دچار این اشتباه می‌شویم که گمان می‌کنیم همسرمان همان نیازهای ما را دارد یا اینکه نیازهایی که متفاوت از نیازهای ما باشد، کمتر اعتبار دارند یا برآورده کردن آن‌ها چندان ارزشمند نیست. حتی باحسن نیت‌ترین افراد تمایل دارند به همسرانشان چیزی را بدهند که خودشان به آن علاقه دارند، نه چیزی را که آن‌ها دوست دارند و این یک خطای کامل آشکار است، زیرا نیازهای ما با هم می‌تواند بشدت متفاوت باشد.

 

6.عدم صمیمیت

وجود صمیمیت در روابط شخصی باید دوطرفه باشد. اگر شما همه نیازهای همسرتان را برآورده و هر روز او را سرشار از عشق و مهربانی کنید، هر دو احساس صمیمیت و نزدیکی خواهید کرد. در خیلی از موارد می‌شنویم یکی از همسران از اینکه طرف مقابل ناگهان او را ترک کرده است، شکایت می‌کند و می‌گوید علت این رفتار را درک نمی‌کند. این همسر می‌گوید: «من همه چیز به او داده بودم» اما مشکل این است او همه چیز را به همسرش داده بود، به جز چیزهایی که او به آن‌ها نیاز داشت.

راه حل این مشکل

مشاور به شوهر توصیه کرد: «در آینده هر وقت همسرت دنبالت راه افتاد تا درباره پول با تو صحبت کند، او را در آغوش بگیر!» زن معتقد بود شوهرش از عهده انجام چنین کاری بر نمی آید اما شوهر گفت حتما این کار را انجام خواهد داد و موفق هم شد. این شگرد ساده توانست به طور موفقیت آمیزی الگوی رفتاری برخورد عصبانیت آمیز این دو را تغییر دهد و شکل صمیمانه و بازیگوشانه ای به آن دهد. این یک راه ساده بود برای ایجاد صمیمیت ، شما چه ایده هایی در ذهنتان دارید؟؟

 

 7.پنهان کاری و دروغ گفتن

برخی از افراد دروغ‌‌های کوچکی می‌گویند، چون به این ترتیب می‌توانند خود را از خطر درامان نگه دارند. این یعنی طرف مقابل شما ظرفیت پذیرش حقیقت را ندارد و با شنیدن واقعیت‌ها یا از کوره درمی‌رود یا اظهار ناراحتی شدید و افسردگی می‌کند یا اینکه اگر مساله به خود شما ربط داشته باشد ممکن است او با خشونت یا رفتاری آسیب زننده با شما برخورد کند. پنهانکاری همواره با ترس آشکار شدن همراه است. پس در واقع شما هرگز در امان نیستید. اگر مساله‌ای خارج از تحمل شریک شماست این مشکل شخصی اوست و راه‌حل آن بدون شک پنهان‌کاری، دروغ و وارونه کردن واقعیت‌ها نخواهد بود

راه حل این مشکل

چنانچه ریشه های دروغ در زندگی شخصی شما رخنه کرد بدانید که اساس زندگی شما هم متزلزل خواهد شد. شما باید بدانید که اگر راستگویی شما به دیگری حتی جراحتی هم وارد کند بازهم ارزشمند است. در سال‌های اول درک و شناخت ناقص از هم باعث می‌شود که افراد نسبت به هم اعتماد نداشته باشند و هر از چندگاهی چیزهایی از گذشته یا حال را پنهان کنند. اما یک رابطه خوب با هیچ آدمی با دروغگویی بهتر نمی‌شود. شما هرگز نمی‌توانید با یک دروغ در خودتان یا دیگری احساس مثبت ایجاد کنید. اگر نمی‌توانید راست بگویید حداقل سکوت کنید. اگر دلیلی برای دروغ گفتن وجود ندارد تمرین کنید تا این عادت را از سرتان بیندازید. اگر دلیلی برای دروغگویی وجود دارد به جای کار کردن روی دروغ‌های بهتر و موثرتر روی حل مشکل کار کنید

 

 8.خودخوری و اقرار نکردن

هر زوجی با چالش هایی روبه رو می‌شود اما اگر در مورد این مشکلات با همسرش صحبت نکند، تنش ناشی از این اختلاف زناشویی و فاصله پیدا کردن میان آن‌ها افزایش خواهد یافت. افرادی که در خانواده هایی بزرگ می‌شوند که در مورد بیان مشکل‌شان با دیگران به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده اند، به راحتی می‌توانند به نحوی سازنده با همسرشان صحبت کنند اما بسیاری از افراد در دوران کودکی، این مهارت های ارتباطی را نیاموخته اند و نیاز به ابزارهایی دارند تا بتوانند درباره موضوعات حساس به طریقی ایمن سخن بگویند..

راه حل این مشکل :

برای حل این مشکل می‌توانید مهارت های ارتباطی تان را بهبود بخشید. برای این کار می‌توانید به کتاب هایی که در این مورد نوشته شده اند، رو بیاورید. مشاوران ازدواج یک گزینه خوب دیگر است. البته باید توجه داشته باشید مشاور ازدواجی را انتخاب کنید که بتواند به طور موثری مهارت های ارتباطی را به شما بیاموزد.

 

لطفا روی خود تمرکز کنید

یادتان باشد داشتن همسر شاد و خوشحال می‌تواند سلامت  روان را  بشدت تقویت کند. این  ارتباط در میان زنان و مردان متاهل، یکسان است و با شادی شخصی خود افراد تفاوت دارد. طبق تحقیقات همسران شاد معمولا حمایت اجتماعی بیشتری را از همسرشان انجام می‌دهند.  حال با خود بگویید شما در  زندگی مشترکتان جزو کدام دسته از افراد هستید، آیا همیشه از زندگی خود راضی هستید و از تک تک لحظات زندگی‌تان لذت می‌برید یا از زندگی لذت نمی‌برید و آرزو می‌کنید جای فرد دیگری باشید؟ ثابت شده است که شادترین مردم، مردمی هستند که بیشترین تمرکزشان بر آن چیزی است که انجام می‌دهند نه آنچه که دارند. این افراد دیدگاه ها و اعتقادات متفاوتی دارند. زندگی مشترک هم اکنون نیازمند مثبت نگری و شادی شماست،پس بهتر است راز آدم های شاد را با هم کشف کنید.

 

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

هشت نکته کلیدی برای دستیابی زندگی مشترک شادتر